NAŠE TIPY NA VÝLETY

1) Ze Střeziměřic po polních a lesních cestách k Zaječímu prameni – lesní kaplička s léčivým pramenem. Odtud lesem do Žumberka. Prohlídka expozice Jihočeského muzea, krásné kamenité hráze pod hradbami, prohlídka místa. Návštěva pivovaru Žumberk s dobrým obědem a chmelovým mokem. Zpátky po malé silničce přes Božejov.

2) Přejezd automobilem do Humenic – parkoviště vedle humenické přehrady. Odtud pěšinkou (vede těsně vedle domečku u vodní hráze) k vodopádu v Terčině údolí. Okolo Modrého domu (pozůstatky) k restauraci Hamr v Terčině údolí. Návrat zpět po značené turistické značce kolem stoletého dubu k hradu Cuknštejn (natáčela se zde pohádka Ať žijí rytíři, vlastní soukromý majitel) zpět k autu.

3) Přejezd automobilem na Dobrou Vodu. Prohlídka kostela Na nebe vzetí Pany Marie. Pod kostelem vyvěrá léčivá voda. Hezké výhledy na krajinu. Odtud přejezd na Hojnou Vodu ke Zvonu setkání – výhledy. Dále přejezd na parkoviště nad Hojnou vodou. Odtud pěšky lesní cestou (značená od parkoviště) okolo „Hlavy napoleona“ na vrchol Kraví hory. Zde veřejnosti (zdarma) přístupná rozhledna. Odtud cesta zpět po asfaltové silničce, nebo ještě přechod na Kuní Horu. Cesta zpět k autu a odjezd. Určitě se zastavte v Horní Stropnici v Restauraci u Martínků na dobrý oběd, nebo večeři.

4) Přejezd do Nových Hradů. Návštěva zámku a státního Hradu Nové Hrady, kovářské dílny a jiných expozic, či akcí právě pořádaných. Přejezd do Zevlova mlýna. Prohlídka mlýnice a expozice zemědělské techniky. Přejezd na rakousko-české hranice – expozice „Železné opony“. Pak zpět k Novým Hradům – návštěva zdejšího hřbitova, kde se nachází Bukvojská hrobka. V sezóně zde probíhají i prohlídky. Otevření je nutné ověřit v informačním středisku Nové Hrady. Najíst se lze v Nových Hradech a na Zevlově mlýně.

5) Odjezd na Hojnou Vodu. Pěšky na horu Vysoká a kolem Hojnovodského pralesa (naučná stezka).

6) Přes Horní Stropnici do Dlouhé Stropnice – návštěva a prohlídka zdejší kaple. Pak přes Šejby výlet do  vesničky Hirschenwies v Rakousku, kde najdete lanové centrum v přírodě. Skvělá zábava pro děti i dospělé. Vše je z kamenů a dřeva. Vstup je zdarma.

7) Výlet na horu Mandelstein s naučnou stezkou a závavou pro děti. Dostanete se tam z vesnice Pyhrabruck těsně za Novými Hrady. Je zde nádherný výhled na obě strany Novohradských hor, jak českou, tak rakouskou. Na vrcholu naleznete výbornou restauraci. Pokud Vám zbyde čas a síla, určitě navštivte horu Nebelstein, či zajeďte do Weitry.

8) Návštěva Svaté Trojice u Trhových Svinů. Odtud přejezd na Buškův hamr (prohlídka expozice, koná se zde mnoho kulturních akcí – více info. v informačním středisku Trhové Sviny). Odtud přes Trhové Sviny směr Borovany do ZOO Dvorec. Pokud Vám zbyde síla, zastavte se cestou zpět v Hrádku u Trhových Svinů a projděte si naučnou stezku u Martinského mlýna.

FOTOGALERIE Z VÝLETŮ