HISTORIE RYBÁŘSKÉ CHALUPY

Rybářká chalupa se nachází v malé osadě jménem Střeziměřice, dříve také Tritschmersch, či Střeziměř. Střeziměřice jsou vesnicí středověkého původu, založenou patrně v průběhu 13. století. Nachází se v nadmořské výšce 532 metrů nad mořem, v krásné přírodě mezi pastvinami, u rybníka a nedaleko lesa na území Přírodního parku Novohradské hory na západním okraji novohradské rybniční soustavy.

První hmatatelný důkaz o existenci malé chaloupky, na jejímž původním místě nyní stojí Rybářská chalupa, máme z roku 1827, kdy byla pořízena mapa stabilního katastru. Před druhou světovou válkou v chaloupce bydlel tesař s rodinou, ten byl však německé národnosti, a proto byl na základě Benešových dekretů odsunut do Německa. Následně chaloupku vlastnily Státní statky Nové Hrady. Bydlel zde jejich zaměstnanec. Cca v roce 1959 chaloupku od státních statků koupila naše rodina. V průběhu let chaloupka minimálně dvakrát vyhořela, přičemž jeden požár byl způsoben kulovým bleskem.

Chaloupka nejdříve sloužila k bydlení. Po čase se z ní stal sklad ovoce a zelniny. Chaloupka postupně chátrala. Začaly se bortit stropy. Současní majitelé se rozhodli chaloupku kompletně zrekonstruovat, trochu přistavět a zvednout podkroví. Vznikla tak nádherná chalupa, v níž můžete nyní strávit svou dovolenou.

Při rekonstrukci bylo na půdě nalezeno velké množství ručních nástrojů na opracování dřeva, zemědělských nástrojů, fotek, knoflíků a dalšího vybavení. Některé nalezené předměty byly za pomoci pracovníků Jihočeského muzea zdrokumentovány. Část z nich je nyní součástí expozicí Jihočeského muzea.

Poklady z půdy chalupy